Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ PES

4. 3. 2007

AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ PES

ACDObrazek

PLEMENO: FCI I   OVČÁCI A HONÁČTÍ PSI

SEKCE 2: HONÁČTÍ PSI

Australský honácký pes vznikl křížením bulteriéra, dalmatina, dinga a mramorově modré kolie. Je to vysloveně pracovní plemeno, vyznačující se živostí, inteligencí, ostražitostí, odvahou a vytrvalostí. Prvotním úkolem, ve kterém nemá sobě rovného, je hlídání a nahánění dobytka. Obrazek

POPIS : VÝŠKA V KOHOUTKU 43 - 51 CM

             VÁHA 16 - 20 KG

Je to pes silný, kompaktní, symetricky stavěný. Kombinace hmoty, síly, rovnováhy a pevné svalové kondice musí splňovat dojem velké hbitosti, síly a vytrvalosti.

HLAVA : Je klínovitého tvaru, oči jsou oválné, mírně šikmo posazené, tmavě hnědé. Střední vztyčené uši, široké u hlavy, osvalené, nasazené daleko od sebe, kůže tlustá, dobře osrstěná. Zuby zdravé, silné, nůžkový skus.

TRUP : Poměr délka a výška je   10 : 9

Silný hřbet, dobře klenutá žebra, hluboký hrudník, svalnatý, široká bedra, silná a osvalená.Trup je pevný a kompaktní. Obrazek

PÁNEVNÍ KONČETINY : Pánev široká, silná a svalnatá. Záď je dost dlouhá a spáditá, stehna dlouhá, objemná a dobře vyvinutá.

TLAPY : Okrouhlé, s krátkými , silnými , dobře klenutými prsty. Drápy krátké a silné.

OCAS : Nízko nasazený, sleduje linii spadající zádi, délka ke hleznům. Osrstěný jako kartáč.

SRST : Patrová, hladká, hustá podsada. Zavřená krycí srst.            Délka 2,5 - 4 cm.

BARVA : Modrá nebo modře skvrnitá, nebo tečkovaná - černé nebo tříslové znaky na hlavě. Na předních nohou vedou tříslové znaky prostředkem nohou , směrem k hrudi a krku. U pánevních končetin je tříslová na vnitřní straně nohou a stehen, kde sestupuje. Černé znaky na těle jsou nežádoucí.                                                            Červeně tečkovaná barva - rovnoměrně po celém těle , včetně podsady. Tmavší znaky na hlavě, nebo bez nich.

POHYB : Pravidelný, volný, pružný a neúnavný.Podstatou je schopnost rychlého a náhlého pohybu.

POVAHA : Jeho věrnost a ochranné instinkty z něho činí přirozeného strážce honáka, jeho stáda i majetku.Přes vrozenou podezíravost vůči cizím osobám, musí být ovladatelný, zejména ve výstavním kruhu.

  Má nevídanou chuť do činnosti jakéhokoliv druhu. Jestliže obecně víme, že nuda psy ubíjí, australák si ji zkrátka nepřipustí. Pokud nějaká činnost není, on ji zaručeně vyvolá.A jásavým způsobem, který nezná odmítnutí.

Určitá trochu nepříjemná zbrklost, tomuto plemeni vlastní,se dá výcvikem poměrně dobře usměrnit a dokonce zúročit i k efektnějšímu provádění požadovaných výkonů.

Hyperaktivita s vysokou mírou vzrušivosti, vrozená sympatie k člověku, tolerování jiných zvířat, zdánlivě až přehnaná závislost na lidském partnerovi, vysoká odolnost vůči zátěži, počasí, chladu i horku, ochota k jakékoliv činnosti, poměrně snadná ovladatelnost - to vše jsou charakt. rysy tohoto velmi zajímavého plemene, pokud je důsledně a cílevědomě vychováváno a cvičeno. Má výrazně sportovního ducha a velmi milé projevy v soukromí.

Projevy příchylnosti ke svému vůdci smečky jsou u australáků nevídaně spontánní, doslova bouřlivé, a protože se projevují kdykoliv, třeba uprostřed výcviku, nelze je v žádném případě trestat. Takové chyby ve výcviku i ve vztahu se vždycky krutě vymstí.

Australáček je jedním z nejfantastičtějších relaxátorů , jaké si umíme představit........

Obrazek

PŘEVZATO : PES PŘÍTEL ČLOVĚKA   2 / 2005

FOTKY ACD : CHOVNÁ STANICE CIDABRO